O inteligencji gołębi

Gołębie są uważane za jedne z najinteligentniejszych ptaków na Ziemi. Są zdolne do realizacji zadań do niedawna jeszcze uznawanych za możliwe do wykonania jedynie przez ludzi i naczelne. Odkryto, że gołąb jest w stanie pozytywnie przejść test zwierciadła (tzn. jest w stanie rozpoznać swoje własne odbicie w lustrze) – jako jeden z 6 nielicznych gatunków i jako jedyny nie-ssak, który ma taką zdolność. Gołąb jest też w stanie rozpoznać wszystkie litery alfabetu łacińskiego. Naukowe testy wykazały, że kiedy były za to nagradzane jedzeniem, gołębie mogły znaleźć różnice między fotografiami, a nawet odróżnić różnych ludzi na zdjęciu.

Co to w praktyce oznacza przy projektowaniu usytuowania zabezpieczeń przed ptakami? Przede wszystkim to, że nie należy ptaków lekceważyć. Jeżeli nie zrobimy tego dokładnie, z uwzględnieniem różnych aspektów ich życia, albo nie dobierzemy prawidłowego rodzaju zabezpieczeń - efekt takiego "odstraszania ptaków" będzie mizerny lub wręcz żaden. Warto poświęcić na trochę czasu lub powierzyć zadanie profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w montażu urządzeń chroniących przed ptakami.  Zabezpieczenia przed ptakami kiepskiej jakości, niechlujnie przyklejone lub po prostu zamontowane w niewłaściwych miejscach nie zapewnią odpowiedniej ochrony przed gołębiami lub innym latającymi mieszkańcami naszych miast. A nawet jeśli ją po części zapewnią, to nie starczy ona na długo i po kilku miesiącach trzeba będzie na nowo wykonać całą pracę, co narazi nas na zbędne wydatki.

Nie bez powodu w niektórych krajach - na przykład w Wielkiej Brytanii -  gołębie są nazywane "latającymi szczurami". Na pewno wynika to głównie z faktu, że szczury są znane ze swojej wyjątkowej inteligencji i przebiegłości. Również ilość zagrożeń i szkód powodowanych zarówno przez szczury,  jak też przez gołębie ma miejsce w podobnej skali...